Hygienfresh® Renova - Starching Agent

€9.31
Tax included

Renova is a starching agent for curtains and shirts with multiple properties:

Quantity

  • IT MAKES IRONING EASIER: Thanks to its starching properties, Renova disentangles the fibres and makes the fabrics easier to iron.
  • IT PREVENTS FABRICS FROM YELLOWING: The optical brighteners revitalise the colours and get white garments back to their original brilliance.
  • IT STIFFENS FABRICS: It restores them to a firm texture, to enhance their beauty to the utmost.
  • ANTI-ODOUR ACTION: HygienFresh anti-odour molecules shield fabrics protecting them from dust, smoke and other unpleasant odours.

 

You can use it on CURTAINS and SHIRTS… BUT NOT ONLY! It is also suitable to treat SCARVES, SOFA COVERS and HOUSEHOLD FABRICS in general.

Add the product in the softener compartment during the last rinse cycle. For the maximum effectiveness reduce the rotations of the final spin cycle (max 800 rpm)


A48-515D

Download

Renova

Download (1.52M)

Samas kategoorias on veel 8 toodet :

42,20 €

FINISH viimistlusaine kõigile kanga tüüpidele kasutamiseks Wet Claning protsessis ja pesuloputuses pesumajas. See jätab kanga pehmeks, kuid muudab selle vastupidavamaks ning kaitseb ja taastab villa- ja tselluloosikiude. Tootel on väga hea antistaatiline ja takerdumist välistav toime, mis vähendab kortsude tekkimist ja hõlbustab triikimist.

55,55 €

APRETEX on sünteetiline tärgeldusvahend kasutamiseks pesumajades. Lahustub kergesti vees ning sobib ideaalselt laudlinade jaoks. Ei ole ette nähtud masinas kasutamiseks oma tiheda koostise tõttu kuid veega lahjendades sobib selleks suurepäraselt.

29,99 €

CARTINE TORNASOLE on pH indikaatorpaberid vee happesuse testimiseks keemilise puhastuse masinates. Aja jooksul perkloroetüleen laguneb, moodustades soolhappe, mis tekitab korrosiooni ja kahjustab nii rõivaid kui masinaid. Kasutage neid pabereid, et tagada happe õige neutraliseerimine.